kawa czy jest zdrowa

Czy kawa jest zdrowa? Plusy i minusy picia kawy

Zdecydowana większość osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia poranka bez filiżanki czarnego naparu, jakim jest kawa. Działa przede wszystkim pobudzająco i świetnie poprawia koncentrację, a dodatkowo daje zastrzyk energii na cały dzień. Późniejszym popołudniem jest zaś momentem relaksu, a czasem również pretekstem do spotkania z przyjaciółmi na mieście. Jak zatem można dostrzec, kawa ma wiele plusów, jednak – jak w każdej kwestii – znajdzie się również kilka minusów. Czy można pić ją codziennie, a także jakie są jej zalety oraz wady? Podpowiadamy.

Kawa a zdrowie – jakie właściwości odżywcze ma czarny napar?

Istnieje obiegowa opinia, że filiżanka kawy zawiera w sobie wyłączny kofeinę. Jest to błędny pogląd, ponieważ ten czarny napar ma w sobie również inne cenne składniki mineralne, jak chociażby magnez, kwas chlorogenowy czy inne związki prozdrowotne. Wszystko dzieje się podczas parzenia, ponieważ wtedy wszystkie te substancje przechodzą z ziaren do kawy. W dodatku czarny napar jest niskokaloryczny, a spożycie filiżanki kawy dziennie może dostarczyć zaledwie kilku kalorii. Dotyczy to oczywiście napoju bez żadnych dodatków w postaci mleka, cukru czy słodzonego syropu. Z tymi produktami wartości odżywcze zawsze będą się zwiększać.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak spożycie kawy wpływa na nasz organizm. Warto skupić się na samym początku na zawartości kofeiny w tym płynie. Jej zawartość może się bardzo różnić w zależności od kilku czynników, jakimi są sposób parzenia kawy, stopień wypalenia czy rodzaj ziaren. Warto pamiętać, że im dłuższy czas parzenia, tym więcej kofeiny będziemy mieli w szklance. Standardowo przyjmuje się, że klasyczna filiżanka zawiera około 100 mg kofeiny. Dla osoby zdrowej bezpieczna ilość tej substancji to około 400 mg w ciągu dnia.

Wpływ kawy bezpośrednio zwiększa pobudzenie naszego organizmu. Jest to możliwe dzięki naszemu mózgowi, który dzięki kofeinie zwiększa możliwości koncentracji. W dodatku zmniejsza również uczucie zmęczenia, a to wszystko przekłada się na większe pokłady energii. Dla osób, które się odchudzają również jest dobra wiadomość. Kawa przyspiesza metabolizm, a także zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych, co świetnie sprzyja redukowaniu niechcianych kilogramów.

Jakie są zalety picia kawy?

Dla wielu osób dzień bez filiżanki kawy jest nie do pomyślenia, dlatego z pewnością ucieszy fakt, że może ona przynieść organizmowi sporo korzyści. Wypicie optymalnej ilości czarnego naparu sprzyja redukowaniu wolnych rodników oraz łagodzeniu skutków stresu oksydacyjnego, który ma negatywny wpływ na nasze ciało. Wszystko to dzięki zawartych w ziarnach antyoksydantach. Picie kawy ma również prozdrowotny wpływ na nasz układ krążenia. Według badań 3 filiżanki dziennie skutecznie zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Z pewnością skorzysta na tym również nasz układ pokarmowy, ponieważ napój ten wpływa na perystaltykę jelit.

Kawa zwiększa również szansę na mniejsze ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób. Szacuje się, że u tych osób, które regularnie wypijają większe ilości kawy ryzyko zachorowania na nowotwór zmniejsza się o około 18%. Obniżenie ryzyka dotyczy także chorób neurologicznych, takich jak chociażby choroba Alzheimera czy Parkinsona. Dzieje się tak dzięki kwasowi chlorogenowemu, który normalizuje stężenie glukozy i wykazuje poprawę wrażliwości komórek na insulinę. Taki wpływ zmniejsza także ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, marskości wątroby czy insulinooporności. Korzysta na tym również nasz układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Spożywanie 3-5 filiżanek dziennie może mieć niemal zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Czy filiżanka kawy faktycznie wypłukuje magnez?

Można zatem śmiało odpowiedzieć sobie na pytanie, że picie kawy jest zdrowe, jednak jej spożywana ilość musi być pod naszą kontrolą. Mimo licznych zalet, warto pamiętać o możliwych skutkach ubocznych. Spożywanie kawy może mocno uzależnić i jednorazowy brak czarnego naparu na naszym biurku potrafi rozdrażnić czy nawet spowodować ból głowy w przypadku jej odstawienia. Regularne picie kawy może także zwiększyć ciśnienie tętnicze, a także stężenie homocysteiny, która w skrajnych przypadkach może wpływać na rozwój miażdżycy oraz cholesterolu całkowitego. Wiele badań udowodniło także, że picie kawy wpływa na zaburzenie wchłaniania wapnia oraz magnezu. Niedobór tych pierwiastków może szybko wpłynąć na zdrowie przez zmiany w mineralizacji kości. W takim przypadku szczególną ostrożność powinny wykazywać osoby z ryzykiem osteoporozy.

Dodaj komentarz