Pokrzywa to roślina, która powszechnie występuje w naszym kraju. Możemy ją znaleźć w ogrodach, na łąkach czy w parkach. Choć wykazuje ona szereg pozytywnych właściwości i wykorzystywana jest na przykład w ziołolecznictwie, to kontakt z tą rośliną nie należy do przyjemnych doznań. Poparzenia pokrzywą objawiają się bąblami, zaczerwienieniem, pieczeniem, wysypką i stanem zapalnym na skórze. To naturalna reakcja organizmu m.in. na kwas mrówkowy zawarty w pokrzywie. W medycynie ludowej nie tylko napary z tej rośliny, ale również smaganie nią poszczególnych części ciała wykorzystywano do leczenia i łagodzenia pewnych dolegliwości, na przykład bóli reumatycznych. Sprawdź, czy poparzenie pokrzywą jest zdrowe.
Jak działa poparzenie pokrzywą?
Oparzenie pokrzywą z pewnością nie należy do przyjemnych doznań, lecz zwykle obejmuje niewielki obszar ciała. Liście tej rośliny mają niewielkie włoski, które wypełnione są specjalnym płynem, które tak naprawdę są gruczołami. Kiedy te niewielkie igiełki mają kontakt ze skórą, wówczas płyn ten zostaje wstrzyknięty w ciało, wywołując reakcję zapalną organizmu. Wśród substancji, które znajdują się w tym płynie, można wymienić związki takie jak: histamina, kwas mrówkowy, serotonina, kwasy żywiczne czy acetylocholina. Mieszanka ta powoduje stan zapalny miejscowy i obrzęk. Z kolei nasze zakończenia nerwowe są drażnione chemicznie, przez co czujemy pieczenie i szczypanie.
Dla kogo poparzenie pokrzywą jest zdrowe?
Zawierająca między innymi histaminę i kwas mrówkowy pokrzywa ma szereg właściwości, które mogą być wykorzystane przez niektóre osoby. Część z tych pozytywnych efektów jej stosowania możemy zauważyć po wypiciu naparu z tej rośliny. Część z kolei po oparzeniu pokrzywą. W medycynie ludowej oparzenia pokrzywą uchodzą za zdrowe dla naszego organizmu, ponieważ powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co może być pomocne w przypadku gojenia ran czy podczas dolegliwości ze strony stawów lub mięśni. Metoda okładania się pokrzywą jednak choć często wykorzystywana jest jeszcze często przez nasze babcie, to raczej nie znajduje się w zaleceniach wydawanych przez obecnie praktykujących lekarzy.
Właściwości lecznicze pokrzywy. Czy warto zrywać tę roślinę?
Jak wygląda pokrzywa zwyczajna i jakie są konsekwencje kontaktu skóry z pokrzywą, wie chyba każdy. Parzące włoski pokrzywy zawierające histaminę oraz kwas mrówkowy powodują, że po kontakcie z pokrzywą, na naszej skórze wyskakują bąble i nieprzyjemna wysypka, która może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. Parzące włoski pokrzywy znajdują się głównie na jej łodygach, a kontakt z nimi powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie skóry.
Wśród właściwości pokrzywy można wymienić więc nie tylko te dotyczące poprawy ukrwienia wywołanego przez rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi, ale także usprawnienie działania stawów. Sok z pokrzywy wykorzystywany jest przez niektóre osoby w walce z anemią, ponieważ zawiera sporo łatwo przyswajalnego żelaza, a także chlorofil, który również podnosi poziom hemoglobiny. Liście pokrzywy wykorzystywane są także w przypadku trądziku, ropni i innych schorzeń skórnych w formie okładów.
Biczowanie pokrzywą. Lek na reumatyzm?
Już starożytni Rzymianie wykorzystywali pokrzywę do leczenia artretyzmu. Po roślinę tę chętnie sięgały również nasze babcie, które uważały, że pokrzywa jest dobra na reumatyzm. Współcześnie te obserwacje zostały potwierdzone przez naukowców, którzy odkryli, że poparzenia pokrzywą dobrze wpływają na stan stawów i mogą być pomocne w łagodzeniu niektórych dolegliwości ze strony stawów, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak łagodzić ból po poparzeniu pokrzywą?
Objawy poparzenia pokrzywą nie należą do przyjemnych. Zwykle zalicza się do nich świąd, pieczenie, ból, mrowienie, a nawet drętwienie. Na skórze dodatkowo pojawia się wysypka, bąble czy jasne plamki. Zwykle te objawy ustępują w ciągu kilku godzin lub kilku dni i nie wymagają szczególnej interwencji medycznej.
Rozległe poparzenie większego obszaru ciała może być jednak niebezpieczne. Wówczas objawy, które dodatkowo poza świądem, pieczeniem czy wysypką możemy zaobserwować to osłabienie mięśni, zmęczenie, zawroty głowy, a nawet ucisk w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dochodzi do omdlenia, drżenia ciała czy duszności. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ zawarta w pokrzywie histamina oraz kwas mrówkowy mogą wywoływać u niektórych osób silną reakcję alergiczną. W takim przypadku niezbędne będzie podanie leku przeciwhistaminowego i obserwacja chorego.
Jak złagodzić poparzenie pokrzywą w sytuacji, kiedy dojdzie do poparzenia niewielkiego obszaru ciała i czujemy swędzenie, a na skórze pojawiły się bąble i obrzęk? W pierwszej kolejności należy umyć skórę wodą z mydłem, by pozbyć się włosków, które utknęły w skórze i nadal ją podrażniają. Następnie istnieje kilka sposobów, które można zastosować, by złagodzić pieczenie spowodowane wstrzykniętym do naszej skóry kwasem mrówkowym. Miejsce takie możemy posmarować maścią, żelem lub kremem o działaniu przeciwhistaminowym. Możemy wykorzystać również naturalny miąższ z aloesu, a nawet żel lub krem łagodzący skutki ukąszenia komarów. Warto zastosować też żelowe okłady, a jeżeli skóra bardzo piecze, nawet mrożonkę zawiniętą ściereczkę.
W przypadku pierwszej pomocy po kontakcie z tym chwastem warto zastosować preparat, który będzie działał przeciwświądowo, przeciwalergicznie, łagodząco i chłodząco. Warto zastosować też krem z kalaminą, czyli naturalną mieszanką tlenku cynku z tlenkiem żelaza, która ma działanie nie tylko przeciwświądowe, ale i łagodzi podrażnienia. Ból możemy zniwelować przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Można wypić też wapń. W razie jakichkolwiek dolegliwości takich jak ból głowy, zawroty, mdłości, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Właściwości pokrzywy. Czy warto pić napar z liści pokrzywy?
Wiele osób nie wie jednak, jak wiele pozytywnych właściwości ma ta roślina w przypadku spożywania jej w postaci naparów. Można do nich zaliczyć: regulację pracy nerek, co jest istotne na przykład w przypadku kamicy nerkowej, a także poprawienie stanu skóry włosów i paznokci, usunięcie nadmiaru wody z organizmu czy wspomaganie odporności. Napar z pokrzywy pozytywnie wpływa też na trawienie, a roślina ta zawiera szereg witamin i minerałów, takich jak na przykład B1, C, E, K, mangan, fosfor czy krzem. Herbaty z pokrzywy spożywane są przez osoby, które mają problemy z nerkami czy chcą oczyścić organizm z toksyn. Pokrzywa również obniża poziom cukru we krwi.