Dropshipping to model sprzedażowy, który obecnie jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród początkujących przedsiębiorców, ponieważ pozwala na rozpoczęcie działalności bez ryzyka związanego z inwestowaniem dużych sum. Wiele osób jednak wciąż obawia się, czy poradzi sobie z formalnościami związanymi ze sprzedażą i czy będą umiały podjąć współpracę z hurtownią. Jak zacząć dropshipping i na czym dokładnie polega? Podpowiadamy.
Na czym polega dropshipping?
E-commerce, czyli handel elektroniczny obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Już od kilku lat sklepy internetowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, jednak pandemia mocno przyspieszyła ten proces i trend ten obecnie wciąż się utrzymuje. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otwarcie swojego sklepu internetowego. Jednak żeby ograniczyć ryzyko i wejść w biznes ze stosunkowo niskimi kosztami własnymi decydują się na dropshipping. Na czym on dokładnie polega? Model dropshippingu polega na przeniesieniu zarówno procesu kompletowania, jak i wysyłki zamówień na producenta, hurtownię lub dystrybutora.
Sklep dropshipping tylko zbiera zamówienia na swój asortyment, obsługuje płatność i przekazuję dane potrzebne do wysyłki do hurtowni. To do niej należy magazynowanie i wysyłka towarów. Właściciel sklepu tylko aktualizuje stan magazynowy, nawiązuje kontakt z dostawcami i poszerza asortyment. Model ten wymaga minimalnego wkładu finansowego i umożliwia pracę w domu. System dropshipping to sposób na zarobek z wykorzystaniem sklepu internetowego opartego o wyłącznie wirtualną obsługę zamówień. Stanowi więc łatwy sposób na zarabianie, w którym nasz zysk to kwota między wartością detaliczną a hurtową, pomniejszona o składki ZUS i podatki.
Dropshipping – jak zacząć prowadzić sklep internetowy i sprzedawać towary
Dropshipping to model logistyczny, który jest już dość popularny, dlatego obecnie rozpoczęcie działalności tego typu wymaga dobrego przygotowania, ponieważ na rynku jest już duża konkurencja. Jak zacząć dropshipping krok po kroku w 2022 roku? W pierwszym etapie powinniśmy wybrać platformę sprzedażową. Warto postawić na oprogramowania, które posiadają moduł umożliwiający testowe zapoznanie się z asortymentem i przykładowymi cenami. Testowy zakup uruchamiany jest przez fikcyjny login. Ważne są tutaj takie aspekty jak: ilość integracji z hurtownią dropshoppingową i aktualizacji stanu magazynowego. Następny krok to wykonanie badania rynku. W tym celu musimy określić branże, w jakiej chcemy działać i sprawdzić, jaka w tym zakresie konkurencja nam grozi. Zapoznanie się z towarami, jakie oferuje, a także funkcjonalnością platform, z których korzysta konkurencja, jest bardzo ważne, aby wiedzieć, jak prowadzić swój sklep internetowy.
Kolejny krok to szukanie dostawców. Wiele, zwłaszcza początkujących sklepów e-commerce w Polsce ma problem z nawiązaniem współpracy z dostawcami. Nie każda hurtownia chce współpracować z w oparciu o dropshipping. Dlatego prowadzenie działalności dla właściciela sklepu na początku często jest trudne. Hurtownia dropshipping najlepiej, jeżeli nie tylko będzie wysyłać towary do klientów, ale również odpowiadać za inne aspekty, m.in. takie jak reklamacja. Dlatego nie zawsze produkty, które mają najniższą cenę w hurtowni, najbardziej opłaca się wprowadzić do sklepu. W przypadku osób początkujących w sprzedaży dobrym rozwiązaniem może być ustalenie wysokości marży na podstawie indywidualnie ustalonych cen i ilości przeprowadzonych transakcji.
Ile można zarobić na dropshippingu?
Dropshipping jest doskonałą formą sprzedaży zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które chcą pracować z domu bez konieczności inwestowania dużych nakładów finansowych, ale i właściciela e-sklepu działającego już od pewnego czasu na rynku. Sklepy dropshippingowe to światowy trend, który stanowi łatwy sposób na zarabianie pieniędzy w internecie. To ile jesteśmy w stanie zarobić na tym biznesie, zależy od branży, jaką wybierzemy i tego, czy nasz sklep będzie odwiedzany przez klientów, a więc czy znajdzie się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. W tym aspekcie pomocne może być tym przeprowadzenie szeregu działań z zakresu SEO. Jednym z u nich może być na przykład blog e-commerce, ale także uzupełnione opisów produktów.
Czy dropshipping jest legalny?
Dropshipping pozwala na szybki zarobek pieniędzy w internecie bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych, dlatego wiele osób zastanawia się, czy jest on legalny. Otóż model ten jest legalny, ponieważ polega on na przeniesieniu odpowiedzialności za dostarczenie towarów, które zostały zamówione przez klientów na magazyn lub hurtownie, z którą współpracuje sklep internetowy. Należy jednak pamiętać o zawarciu właściwej umowy z dostawcą, sporządzeniu polityki prywatności i regulaminu sklepu. Istotna jest również zgodność RODO. Sklep powinien podpisać z dostawcą również umowę dotyczącą kwestii przekazywania danych klientów.
Wady dropshippingu
Dropshipping umożliwia sprzedaż towarów, którymi sklep nie dysponuje lecz znajdują się one w magazynach dostawców. Z tego powodu jego wadą jest brak możliwości kontroli nad dostawą produktów. Dodatkowo niektóre hurtownie dysponują oprogramowaniem, które nie aktualizuje się wystarczająco często, aby klienci mieli wgląd w faktyczny stan magazynowy danego towaru. Minusem obecnie jest również duża konkurencja na rynku, dlatego dropshipping wymaga obecnie sporo zaangażowania.