Regularny serwis i czyszczenie klimatyzacji domowej pozwalają cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni i ciepłym powietrzem w chłodniejszym okresie bez obaw o to, że znajdują się w nim niepożądane patogeny. Klimatyzatory obecnie coraz częściej montowane są nie tylko w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej czy firmach, ale także domach prywatnych i mieszkaniach. Jednak mimo wielu zalet tego urządzenia, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla domowników, należy przeprowadzać regularne odgrzybianie klimatyzacji domowej. Jak jednak czyścić klimatyzację domową i co jaki czas należy przeprowadzić takie działanie? Podpowiadamy.
Dlaczego należy czyścić klimatyzację w domu?
Warto mieć świadomość tego, jak działa klimatyzacja. Proces chłodzenia wiąże się z produkcją wilgoci. Jej nadmiar w pewnym momencie zacznie uwalniać się z klimatyzatora, co może spowodować negatywne skutki nie tylko dla mieszkania, w którym znajduje się klimatyzator, ale również jego domowników. Wilgotne powietrze i tworzące się we wnętrzu klimatyzatora skropliny, stanowią idealne środowisko dla rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów.
Dlatego, aby zminimalizować ryzyko namnażania się bakterii czy tworzenia pleśni, należy regularnie czyścić klimatyzację. Chodzi tutaj jednak nie tylko o wycieranie kurzu z jej obudowy, ale także dezynfekcję oraz czyszczenie i odgrzybianie wnętrza tego sprzętu. Jeżeli nie będziemy regularnie przeprowadzać takich działań, gromadzące się wewnątrz skropliny wraz z kurzem będą idealną pożywką dla patogenów, które zaczną uwalniać się do powietrza, którym oddychamy. Mogą one wpłynąć również na spadek wydajności tego urządzenia, a co za tym idzie, zwiększenie kosztów eksploatacyjnych, a w skrajnych wypadków pojawienie się w powietrzu woni pleśni.
Jak często przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji domowej?
Podstawowe czyszczenie klimatyzacji warto przeprowadzać co 3-4 miesiące. Z kolei konserwacja i czyszczenie klimatyzacji z wykorzystaniem profesjonalnych środków chemicznych powinna odbywać się co pół roku. Pamiętajmy, że jednak to, jak często należy czyścić klimatyzację, zależy od wielu czynników. Dlatego wiele osób decyduje się na przykład na ozonowanie klimatyzacji po chorobie domowników, aby usunąć z niej wirusy i bakterie, które nagromadziły się w tym czasie.
Specjaliści zalecają jednak, by standardowo do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji przystępować na przełomie września i października, a także marca i kwietnia. Należy wówczas sprawdzić przede wszystkim stan filtrów, parownika, sterowników, połączeń układów, a także przewodów i instalacji. Jeżeli zauważymy, że z którymś z wymienionych systemów dzieje się coś złego, wówczas powinniśmy wezwać profesjonalistów, którzy zajmują się serwisem takich urządzeń.
W zależności od stopnia zużycia ilości i kurzu należy czyścić również filtry klimatyzatora 3-4 razy do roku, a więc co około 3 miesiące. Na filtrze znajdują się wszelkie pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia, które docierają do wnętrza klimatyzatora. Warto więc je regularnie usuwać.
Jak odgrzybić klimatyzację w domu?
Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji to wieloetapowy proces. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać takie działania, czy być może lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Decydując się na odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji, najpierw należy umyć jej obudowę zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną, lamele i wylot powietrza. Skraplacze można umyć, wykorzystując w tym celu płyn dezynfekujący. Pozostałe elementy, których nie potrafimy wyciągnąć z wnętrza tego urządzenia, należy zdezynfekować.
W sytuacji, kiedy z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach przypominający stęchliznę lub pleśń, najprawdopodobniej doszło do jego zagrzybienia. Wówczas nie należy korzystać z tego urządzenia aż do momentu, kiedy nie zostanie ono odgrzybione, ponieważ wydmuchiwane przez nie powietrze, które ma nieprzyjemny zapach może zawierać wiele szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i wirusów, które mogą być groźne nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt. Odgrzybianie klimatyzacji w domu może być wykonane przy pomocy jednej z trzech metod. Pierwszą z nich i zarazem najłatwiejszą jest metoda piankowa, w której parownik spryskuje się specjalnym środkiem grzybobójczym. Ma on formę pianki i bardzo często wyposażony jest w specjalny wężyk, który ułatwia aplikację i dotarcie do konkretnych elementów klimatyzatora.
Jeżeli zdecydujemy się na to, by skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oferują odgrzybianie klimatyzacji, być może fachowcy zaproponują nam jedną z pozostałych dwóch metod usuwania grzybów z tego urządzenia. Wśród nich można wymienić ozonowanie klimatyzacji. Jest to metoda, w której wykorzystywany jest ozon. Ma on właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Dodatkowo dociera nawet do najmniejszych zakamarków klimatyzatora, usuwając z niego grzyb i bakterie. Kolejną techniką odgrzybiania klimatyzacji jest metoda ultradźwiękowa. W takim przypadku specjalny płyn dezynfekujący jest zamieniany w parę przy użyciu urządzeniu emitującego dźwięk o częstotliwości 1,7 MHz, dzięki czemu zamienia się w parę i wpuszczany jest do wszystkich elementów klimatyzacji, usuwając z niej zarazki.
Czyszczenie filtrów klimatyzacji – jak wykonać?
Niezależnie od tego czy korzystamy z klimatyzacji typu Split, czy innego typu klimatyzatora, powinniśmy dość często i regularnie czyścić filtry w takim urządzeniu. Najlepiej działanie takie wykonywać co około 3 miesiące. Czyszczenie filtrów klimatyzatora jest stosunkowo łatwe, a dostęp do nich jest bezproblemowy. dlatego czynności takie można wykonać samodzielnie.
Należy najpierw wyjąć panel czołowy, a następnie wyciągnąć znajdujący się pod nim filtr i dokładnie go wyczyścić. W tym celu możemy użyć ciepłej wody lub odkurzacza, w zależności od tego jaki typ filtra został zastosowany w danym urządzeniu. Jeżeli jednak dysponujemy jednostką typu split i chcemy wyczyścić nie tylko filtry, ale również wewnętrzne elementy klimatyzatoram a także jednostkę zewnętrzną, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Pamiętajmy, że do czyszczenia klimatyzacji nie wolno stosować żadnych rozpuszczalników.
Serwis klimatyzacji – kiedy jest potrzebny?
Serwis klimatyzacji domowej należy przeprowadzać co najmniej raz na pół roku. Wówczas należy sprawdzić stan i zabrudzenia zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej, a także wszystkich elementów tego urządzenia, takich jak taca skroplin, rurka odprowadzająca skropliny, skraplacz klimatyzacji, wymienniki ciepła itp. Czyszcząc klimatyzację, zwracajmy szczególną uwagę na skraplacz, ponieważ jest to element, który znajduje się wewnątrz mieszkania i jest najbardziej narażony na wszelkie zanieczyszczenia, które osadzają się na lamelach. Wewnętrzną jednostkę klimatyzatora stanowi też parownik. Wszelkie zanieczyszczenia, które się na nim znajdują, powodują trudności w wymianie ciepła.
Wszystkie te elementy należy myć środkiem bakteriobójczym, aby usunąć z nich wszelkie drobnoustroje. Silniejsze zabrudzenia można usunąć gąbką. Nie stosujmy jednak do mycia wnętrza klimatyzacji ostrych proszków i środków polerujących. Najlepiej, jeżeli mycie skraplacza i innych elementów klimatyzatora odbywa się przy pomocy środków do czyszczenia, które mają atest pzh. Jeśli nie wiemy, jak wyczyścić urządzenie, wezwijmy serwis klimatyzacyjny. Przegląd klimatyzacji najlepiej przynajmniej raz do roku powierzać specjalistom.