Gitara jest jednym z tych instrumentów, zaraz obok pianina, który cieszy się dużą popularnością. Wiele osób chce rozpocząć swoją przygodę z grą na tym instrumencie, jednak część z nich robi dużo błędów, przez co szybko powstaje niechęć do kontynuowania nauki. Jak zatem stawiać pierwsze kroki z nauką gry na gitarze, aby z przyjemnością wykonywać swoje ulubione piosenki w niedługim czasie? Prezentujemy krótki poradnik.
Gra na gitarze a błędy początkującego
Każdy z nas z pewnością zna chociaż jedną osobę, która samodzielnie podjęła się nauki gry na gitarze i porzuciła ją po niedługim czasie. Bardzo często dzieje się tak ze względu nieprawidłowego procesu uczenia. Nie warto jest rezygnować z gry na tym instrumencie, ponieważ jest to sposób na kreatywne, a przede wszystkim przyjemne spędzenie czasu, ale także świetnie rozwija zdolności kognitywne. Można zatem wyróżnić kilka najczęstszych powodów, dla których wielu osobom nie udaje się przetrwać dłuższego okresu nauki gry na gitarze.
Pierwszym z nich jest próba nauki bez wsparcia jakichkolwiek materiałów szkoleniowych. Samodzielne pierwsze kroki są oczywiście możliwe, jednak bywa to proces żmudny i trudny. Warto wspierać się chociaż jednym zestawem książek bądź filmów instruktażowych. Kiedy nie ma szybkich postępów, równie szybko rezygnujemy z gry. Przyswojenie nowej umiejętności zawsze wymaga więcej czasu. Przełomowy moment może nas często zaskoczyć, jednak trudno wyobrazić sobie granie długich etiud po jednym dniu. Proces przyswajania wiedzy zależy od predyspozycji gracza czy doświadczenia muzycznego, a nawet od długości palców.
Aby szybko nauczyć się grać na gitarze, konieczne jest również skupienie się na chwytach. Jeśli dobrze się do tego zabierzemy, podstawowe akordy można przyswoić już na początkowym etapie nauki. Równie ważna jest nauka odpowiedniego bicia w struny, bez których trudno będzie grać na tym instrumencie prawidłowo. Częstym błędem początkującego gitarzysty jest również rozpoczynanie samodzielnej nauki od nut. Część osób zwyczajnie nie nauczyło się ich czytać we wcześniejszych latach, a granie na gitarze elektrycznej czy akustycznej można prowadzić bez ich znajomości.
Jak nauczyć się grać na gitarze i od czego zacząć?
Jak zacząć naukę gry na gitarze? Każda osoba jest inna i dla jednej dobrze będzie zacząć naukę od trzymania gryfu, a dla innej od nauki czytania nut. Można jednak z łatwością zaplanować uniwersalny schemat, dzięki któremu prościej będzie nam nauczyć się grania na tym instrumencie. Przede wszystkim musimy nauczyć się właściwego sposobu trzymania gitary. Niepoprawny chwyt może nam przysporzyć dyskomfortu, a także opóźnić robienie postępów. Jak zatem trzymać go właściwie? Najlepiej będzie sprawdzić taką postawę na zdjęciu, jednak w przypadku osoby praworęcznej, prawa dłoń będzie służyła do bicia, natomiast lewa do kontrolowania strun. Trzymając gryf w lewej dłoni kciuk będzie umieszczony z tyłu, a pozostałe cztery palce układa się na strunach.
Jeśli już umiemy dobrze trzymać gitarę, odpowiednio bić w struny i umieć nastroić instrument, wystarczy poznać podstawowe akordy. Warto je znać, ponieważ dzięki temu znacznie zwiększymy sobie swobodę w nauce nowych utworów. Najłatwiej jest spoglądać na fotografie, na których instruktorzy pokazują, jak układać palce na gryfie. Dzięki tym prostym krokom będziemy mogli grać wiele melodii, a nawet przygotować się do gitarowych wyzwań.
Jaka gitara będzie najlepsza dla początkującego?
Aby nie zniechęcić się już na początku swojej drogi z tym instrumentem, warto zainwestować w gitarę klasyczną. Jej elektroniczna wersja nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ wymaga ona również inwestycji w dodatkowe akcesoria, jak chociażby wzmacniacz. Lepiej wybrać wyżej wspomniany model, ponieważ posiada on struny nylonowe, które będą łagodniejsze dla niewprawionych jeszcze palców. Należy jednak mieć na uwadze, że gryf w gitarze klasycznej jest szerszy, a w akustycznej węższy, co ułatwia przy grze z akordami. Łatwo jest również przyswoić nawyk strojenia.