kwiaty lawendy

Kiedy i jak ścinać kwiaty lawendy do suszenia?

Fioletowe krzewy lawendy zachwycają swoim wyglądem i kuszą pięknym zapachem. Dlatego już na stałe zagościły w naszych ogrodach. Jest to roślina łatwa w uprawie, która choć wywodzi się z Prowansji to ze względu na to, że jest odporna na warunki atmosferyczne, z powodzeniem może być uprawiana w Polsce. Wykazuje wiele pozytywnych właściwości korzystnych dla zdrowia. Znajduje zastosowanie również w kosmetyce czy kuchni. Lawenda to roślina wieloletnia. Dlatego nieodpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne mogą sprawić, że straci swój urok i stanie się mało atrakcyjna. Do czynności, które trzeba wykonywać w odpowiedni sposób, bez wątpienia zalicza się przycinanie lawendy. Jak powinno wyglądać przycinanie lawendy krok po kroku, a także kiedy wykonać taki zabieg? Podpowiadamy.

Kiedy kwitnie lawenda?

Lawenda w Polsce zazwyczaj zaczyna kwitnąć w okolicach czerwca i lipca. Pełny rozwój pąków zazwyczaj w naszym klimacie obserwuje się w sierpniu, a jeszcze dłużej mogą utrzymywać się kielichy kwiatów. Należy wiedzieć o tym, że kwiaty lawendy rozwijają się stopniowo i nierównomiernie, co sprawia, że najlepszym terminem na przycięcie lawendy jest nie tylko lato, kiedy roślina ta kwitnie, ale też wiosna i początek jesieni.

Kiedy przycinać lawendę?

Lawendę powinno się przycinać dwa razy do roku. Zabieg taki można przeprowadzić w trzech terminach. Pierwszym z nich jest wczesna wiosna. W tym okresie cięcie lawendy należy przeprowadzać od trzeciej dekady marca do początku kwietnia. Jeżeli mamy taką możliwość, zabieg ten wykonajmy w ciepły i słoneczny dzień. Wiosną poza przycięciem lawendy, dzięki któremu zachowa ona swój właściwy pokrój i unikniemy powstawania tzw. łysych gniazd wewnątrz krzewu, dodatkowo warto usunąć wszystkie pędy, które zostały uszkodzone zimą.

Kolejny termin, w którym możemy przeprowadzić cięcie lawendy to lato. W tym przypadku najlepiej wybrać okres od lipca do września, a więc czas kiedy lawenda kwitnie. W tym okresie najlepiej przycinać przekwitające kwiatostany, dzięki czemu pobudzimy rośliny do dalszego wzrostu i kwitnienia. Trzecią możliwością jest jesienne cięcie, które można wykonywać zamiennie z wiosennym cięciem. Zabieg taki wówczas najlepiej wykonać w okolicy połowy września, w ciepły, bezchmurny i bezdeszczowy dzień. Jesienne cięcie lawendy sprzyja hartowaniu i pozwala zabezpieczyć ją na zimę. Pamiętajmy, by wiosną i latem przycinać młode niezdrewniałe pędy, skracając je nawet o połowę. Natomiast latem, a więc w okresie kwitnienia, aby ścinać wszelkie kwiatostany z bezlistnymi łodygami.

Jak ścinać lawendę? Zobacz 3 sposoby jak w swoim ogrodzie przeprowadzić przycinanie lawendy krok po kroku

Sposób przycinania lawendy uzależniony jest od tego, w jakim okresie wykonujemy ten zabieg. Podczas jesiennego i wiosennego cięcia przycina się młode i niezdrewniałe pędy lawendy w taki sposób, aby skrócić ich długość mniej więcej o połowę. Podczas takich czynności należy zachować szczególną ostrożność, aby przypadkiem nie przyciąć zdrewniałych części gałązek. Co więcej, zbyt niskie przycięcie również będzie niekorzystne dla tej rośliny, ponieważ będzie sprzyjało rozwojom chorób wiązek przewodzących, a także zaburzy wygląd rośliny. W najgorszym przypadku zbyt niskie przycięcie pędów wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia lawendy i może spowodować obumarcie rośliny i całkowitą utratę krzewu. 

Warto podczas wykonywania cięcia jesiennego i letniego wykorzystać sposób przycięcia na tzw. kulę. Oznacza to, że należy ciąć gałązki w taki sposób, aby uformowały się w kształt kuli. Taka bryła sprzyja nie tylko lepszemu oświetleniu poszczególnych pędów, ale również zapewnia dostęp powietrza do krzewu z każdej strony i zapobiega podgniwaniu gałązek znajdujących się wewnątrz rośliny.

Letnie cięcie z kolei powinno obejmować przede wszystkim przycięcie przekwitłych kwiatostanów. Oznacza to, że w okresie kwitnienia lub tuż po nim należy ściąć wszystkie kwiatostany wraz z ich bezlistnymi łodygami, dzięki czemu roślina się zagęści i ma szansę zakwitnąć ponownie w tym samym sezonie. Można więc powiedzieć, że zabieg ten pobudza lawendę do ponownego kwitnienia. W takim przypadku również warto ścinać lawendę w taki sposób, aby przybrała kształt kuli.

Trzecim sposobem cięcia lawendy jest przeprowadzenia cięcia odmładzającego. Taki zabieg powinien być wykonany wyłącznie wtedy kiedy mamy do czynienia z bardzo starym krzewem lub jest on niezwykle zaniedbany. Wówczas możemy przeprowadzić bardzo radykalne cięcie i przyciąć lawendę nawet do 1/3 długości jej pędów. Taki zabieg nie powinien być jednak wykonywany zbyt często. Przyjmuje się, że cięcie odmładzające należy przeprowadzać co 4-5 lat wiosną, aby poprawić kondycję krzewu i zapobiegać ogołacaniu się gałązek.

Pamiętajmy również że nawet w sytuacji kiedy posadzimy krzew lawendy, warto już wtedy zacząć jego formowanie, a więc skrócić o połowę młode nierozkrzewione jeszcze roślinki, dzięki czemu wypuszczą one dużo więcej nowych pędów. Kolejny zabieg cięcia pielęgnacyjnego wówczas należy wykonać dopiero wiosną kolejnego roku.

Kiedy ścinać i suszyć lawendę?

Lawenda na susz należy ściąć w lipcu lub w sierpniu. Warto obserwować rośliny i wykonać taki zabieg tuż przed całkowitym rozkwitnięciem kwiatów, a więc wtedy kiedy są one jeszcze w pęczkach, lecz powoli widać już kolor ich kwiatostanów. Właśnie wtedy w lawendzie występuje najwięcej olejków eterycznych, dzięki czemu po jej zebraniu i wysuszeniu będziemy mogli cieszyć się intensywnym zapachem lawendy. Jeśli chodzi o cięcie lawendy na susz, istotna jest także godzina takich zbiorów. Lawendę najlepiej ścinać w południe, ponieważ wtedy stężenie olejków eterycznych jest w niej najwyższe, a jednocześnie krzew zdąży już wyschnąć z porannej rosy, która mogłaby spowodować jego gnicie po przycięciu. Aby lawenda zachowała kolor i swoje właściwości, należy suszyć ją w przewiewnym, zacienionym, suchym, lecz niezbyt ciepłym miejscu.

Jak nauczyć się ciąć kwiaty lawendy, by nie zniszczyć uprawy tej rośliny?

Warto wiedzieć, że przecinanie lawendy jesienią, w sytuacji kiedy przeprowadzamy je zamiennie z cięciem wiosennym, rządzi się swoimi prawami. Powinniśmy więc nauczyć się ścinać pędy, skracając je o połowę, w taki sposób aby nie zostały uszkodzone przez przymrozki. Kolejne cięcie przeprowadzone wczesnym latem, zanim na dobre rozpocznie się kwitnienie lawendy, powinna obejmować usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Wówczas usuwamy również wszelkie uszkodzone części rośliny, które mogłyby wpłynąć negatywnie na prawidłowy rozwój lawendy. W uprawie lawendy warto stosować kilka podstawowych zasad. Jedną z najważniejszych jest pilnowanie kształtu tzw. kuli, by zapewnić wszystkim pędom dostęp do powietrza i światła, dzięki temu roślina będzie pięknie prezentowała się przez długi czas.

Dodaj komentarz