Smak jabłek jest bardzo zróżnicowany, ze względu na różnorodność odmian. Większość z nas przy zakupie jabłek sugeruje się raczej ich wyglądem aniżeli gatunkiem. Z ochotą sięgamy po jabłka wyglądające zdrowo, czyli duże, dorodne bez obić i uszkodzeń.
Jabłka w naszym kraju należą do owoców najbardziej popularnych. O tym, że są smaczne nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak nie tylko ze względu na walory smakowe powinniśmy po nie sięgać, gdyż jabłka mają także korzystny wpływ na nasz organizm. Są bogatym źródłem witaminy C oraz potasu jak również przeciwutleniaczy. Zawierają błonnik pokarmowy oraz pektyny i ogólnie poprawiają odporność organizmu. Tuż pod skórką jabłka znajduje się najwięcej wartościowych składników, więc, jeśli już po nie sięgamy, to jedzmy je wraz ze skórką. Oczywiście wszystkie owoce przed spożyciem należy dokładnie umyć.
Zobacz także https://nazdrowie24.pl/
Z jabłek z łatwością możemy przygotować coś smacznego. Deser, ciasto, sok jak również możemy wykorzystać je w kuchni wytrawnej. Oto kilka przepisów na małe co nieco z jabłek.
1. Surówka z marchewki z jabłkiem
Na porcje dla dwóch osób potrzebujemy:
– 4 duże marchewki
– 3 jabłka
– 1 łyżeczkę cukru
– 4 krople soku cytrynowego
Sposób przygotowania:
Jabłka i marchewki starannie myjemy. Obieramy ze skórki i trzemy na tarce. Najlepiej, gdy do tarcia marchewki skorzystamy z oczek małych, a jabłka utrzemy na oczkach dużych. Do tego dodajemy krople soku cytrynowego oraz cukier i dokładnie mieszamy. Można podawać od razu po przygotowaniu, jednak najlepiej taka surówka marchewkowo – jabłkowa smakuje po schłodzeniu, czyli podana prosto z lodówki.
2. Sok jabłkowy
Jabłka należy umyć, obrać ze skórki i pokroić na kawałki oczywiście pozbywając się ogryzka. Następnie sięgamy po sokowirówkę, która za nas załatwi sprawę i sok jabłkowy jest gotowy.
Jeśli chcemy wzbogacić nasz sok o inny składnik warzywny lub owocowy, to po prostu dodajmy taki który nam najbardziej odpowiada pod względem smaku.
3. Jabłka smażone w soku pomarańczowym
Zasmażane jabłka możemy podać jako deser. Możemy również podać je z ugotowanym ryżem jak również mogą stanowić farsz ciast, ciastek czy naleśników.
Składniki:
– jabłka
– pomarańcza
– syrop klonowy lub cukier
– cynamon
– rodzynki oraz orzechy
Ilość uzależniona jest od zapotrzebowania, czyli według naszego uznania.
Sposób przygotowania:
Jabłka myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Na rozgrzaną patelnię wlewamy sok wyciśnięty ze świeżej pomarańczy i do soku dodajemy jabłka. Całość mieszamy. Wzbogacamy syropem klonowym lub cukrem oraz cynamonem. Po starannym wymieszaniu dodajemy rodzynki i orzechy. Wszystko dusimy pod przykryciem około 10 minut. Od czasu do czasu mieszamy.
4. Jabłka pieczone w piekarniku
Aromatyczne i gorące jabłka z piekarnika możemy przygotować błyskawicznie oczywiście nie uwzględniając czasu pieczenia. Tak naprawdę wystarczy jabłka starannie umyć i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia oraz w naczyniu żaroodpornym. Następnie wkładamy blachę do rozgrzanego piekarnika i w temperaturze 180- 200 stopni Celsjusza pieczemy owoce. Czas pieczenia uzależniony jest od wielkości jabłek. Zazwyczaj duże owoce potrzebują 40 minut, a małe zaledwie 20.
Zobacz również https://colibro.pl/
Pieczone jabłka możemy wzbogacić nadzieniem według własnego uznania. (ryż, żurawina, rodzynki, płatki owsiane, orzechy, kruszonka). Warto pamiętać o tym, że nieodzownym połączeniem ze smakiem i aromatem pieczonego jabłka jest cynamon. Nie powinno zabraknąć go w naszym nadzieniu. A jak przygotować takie jabłka? Sposób jest banalnie prosty. Z umytych owoców należy odciąć górną część i wydrążyć gniazdo nasienne, a w jego miejsce włożyć dowolne, ulubione nadzienie. Następnie wstawiamy owoce do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze podanej jak wyżej. Podczas drążenia gniazda nasiennego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić skórki owocu.
Smacznego!