Minimalizm w codziennym życiu. Jak o niego zadbać?

W dzisiejszych czasach otaczamy się często zbyt wieloma rzeczami, porównując się do innych i kupując wciąż nowe przedmioty. Dlatego coraz więcej osób sprzeciwia się wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i decyduje się przyjąć odmienną postawę, jaką jest minimalizm. Wprowadzić go do swojego życia możemy z wielu różnych powodów, zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych, a także psychologicznych, a nawet religijnych. Minimalizm w życiu codziennym pozwala uwolnić się od dużej ilości posiadanych rzeczy, czyli bodźców, które nierzadko negatywnie oddziałują na nasze możliwości relaksu i skupienia. Jak zatem wprowadzić minimalizm w swoim codziennym życiu i uwolnić się od zbędnego balastu, stawiając na ograniczoną i świadomą konsumpcję? Podpowiadamy.

Czym jest minimalizm?

Zasady minimalizmu możemy wprowadzić w wielu dziedzinach naszego życia, zarówno kwestii zarządzania czasem, wyjazdów, ale przede wszystkim wyposażenia wnętrz oraz garderoby. Minimalizm jest filozofią życia, która koncentruje się na redukcji rzeczy do niezbędnego minimum, dzięki czemu możemy skupić się na tym, co naprawdę jest ważne, bez konieczności nadmiernego przebodźcowania. Dodatkowo osoby, które są minimalistami, bardzo często unikają nadmiernego konsumpcjonizmu. Filozofia minimalizmu ma więc na celu uwolnienie człowieka od zbędnego balastu poprzez ograniczoną oraz świadomą konsumpcję. Powstrzymując się od zakupu często niepotrzebnych przedmiotów, możemy skoncentrować się na ważniejszych aspektach, a jednocześnie zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas oraz energię w wielu dziedzinach życia. 

Dlaczego warto żyć minimalistycznie?

Minimalizm często umożliwia prowadzenie świadomego stylu życia polegającego na skupieniu się na wewnętrznym spełnieniu i wartościowych doświadczeniach, a także relacjach międzyludzkich. Jeżeli więc chcemy wprowadzić minimalizm w naszym życiu, powinniśmy przyglądnąć się swojej przestrzeni, a także sobie i zastanowić się nad tym, czy potrzebne jest nam tak wiele różnych przedmiotów, które nas otaczają. Bardzo często nie nadążamy z ich używaniem i nie zdążymy ich nigdy wykorzystać, a zagracają one nasze wnętrza, przez co często jest nam się trudno skupić na wypoczynku oraz innych czynnościach, ponieważ mamy wrażenie, że cały czas przebywamy w zagraconej i zabałaganionej przestrzeni. Decyzja o zmianie swojego życia i wprowadzenia minimalizmu, nawet jeżeli dotyczy wyłącznie porządków w mieszkaniu, może wpłynąć również na inne obszary naszego życia.

Korzyści związane z minimalistycznym stylem życia jest wiele. Żyjemy w świecie nadmiaru możliwości, nadmiaru przedmiotów i zbędnych rzeczy. Minimalizm pozwala uwolnić się od tych elementów i zmienić swoje przyzwyczajenia konsumpcyjne. Zalety minimalizmu to przede wszystkim możliwość uporządkowania swojej przestrzeni życiowej i odrzucenie wszystkiego, co zbędne. To z kolei pozwala nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas i energię, co może zmniejszyć nasz stres. Minimalizm w codziennym życiu często wpływa pozytywnie na relacje rodzinne, możliwości zorganizowania czasu czy skupienia się na ważniejszych sprawach niż zakupy, takich jak pasje, hobby, czy przyjaźnie.

Mając mniej przedmiotów, łatwiej jest nam podejmować również wiele decyzji dotyczących nie tylko przeprowadzki, ale również zakupu przedmiotów ze względu na to, że minimalizm skupia się na prostocie i spokoju oraz harmonii w życiu. Minimaliści często uznają tę filozofię za klucz do szczęścia, ponieważ takie osoby, zamiast koncentrować się na tym, czego im brakuje, cieszą się z tego co już mają. Jednocześnie taki styl życia pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można przeznaczyć na różne cele. Sprzyja on również kreatywności, oszczędności czasu i pomaga w utrzymaniu porządku w domu oraz życiu. Minimalizm jest filozofią którą wpływa również na zmniejszenie negatywnego wpływu konsumpcjonizmu na środowisko.

Jak wprowadzić minimalizm w swoje życie?

Pamiętajmy, że nie musimy od razu wprowadzać wszystkich idei minimalizmu w swoje życie. Na początku warto dokładnie przyglądać się swoim decyzjom zakupowym i stawiać na mniejsze ilości rzeczy, lecz wyróżniających się wyższą jakością. Minimaliści starają się żyć zgodnie z filozofią, która uwalnia od nadmiaru dóbr materialnych i przyczynia się do zwiększenia zadowolenia z życia. Żeby poczynić pierwszy krok w kierunku minimalizmu, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie elementy pochłaniają wiele naszego czasu i pieniędzy. Proste życie zgodnie z ideą minimalizmu, nie musi być związane od razu zrezygnowaniem ze wszystkich posiadanych dóbr. Chodzi tutaj jednak o lepszą kontrolę nad posiadanymi przedmiotami, a także uważne i przemyślane decyzje zakupowe. Na początek minimalizm możemy wprowadzić, na przykład porządkując swoją garderobę i pozbywając się niepotrzebnych rzeczy, których już od wielu lat nie używamy, a następnie poczynić kolejny krok w kierunku minimalizmu i skupić się na tym, co naprawdę ważne jest w życiu, poświęcając mniej czasu energii i pieniędzy na dobra materialne, w zamian wstawiając na jakościowe rozrywki i czas spędzony ze znajomymi czy rozwój hobby.

Minimalizm w życiu codziennym – podstawowe zasady

W sytuacji kiedy jeszcze do niedawna mocno oddziaływał na nas konsumpcjonizm, minimalizm może być drogą, która będzie wymagała od nas pewnych poświęceń. Zgodnie z tą ideą, każdego dnia powinniśmy podejmować decyzje, które w jakiś sposób uproszczą nasze życie. Pamiętajmy jednak, że stosując tę filozofię, nie musimy traktować jej zbyt radykalnie, a więc ograniczając zbyt mocno liczbę swoich rzeczy czy nie pozwalając sobie na zakup nowych przedmiotów. Ważne jest, by elastycznie dopasowywać się do zasad minimalizmu tak, aby były one dostosowane do naszych potrzeb, a także sytuacji życiowej.

Wprowadzenie minimalizmu do życia możemy zacząć na przykład od porządków w szafie, a także planowania zakupów tak, aby wyrzucać jak najmniej jedzenia. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z przyjemności. Pamiętajmy, że minimalizm to nie to samo co ascetyzm czy skąpstwo, ponieważ filozofia ta nie polega na zrezygnowaniu ze wszystkich miłych rzeczy i umartwianiu się. Pieniądze są po to, by je wydawać. Ważne jest jednak, by robić to w sposób świadomy i racjonalny, częściej stawiając na swoje zachcianki i wartości duchowe niż materialne. Pamiętajmy jednak, że minimalizm nie wiąże się z chodzeniem w podartych ubraniach, zaniedbywaniem wyglądu lub zdrowia czy kupowaniem taniej i kiepskiej jakości żywności. Wręcz przeciwnie – stawia on na jakość ponad ilość.

Pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy

Ze względu na to, że filozofia minimalizmu zakłada pozbywanie się zbędnych przedmiotów, jedną z zasad, które warto wcielić do swojego życia, jest ta dotycząca tego, iż jeżeli z jakiegoś produktu nie korzystamy przez dłuższy czas, a nie jest on rzeczą pamiątkową lub cenną, powinniśmy się go pozbyć. Idea minimalizmu jest przeciwną postawą do zbieractwa. Minimaliści często kierują się zasadą, zgodnie z którą jeżeli jakikolwiek przedmiot jest nieużywany co najmniej przez rok, wówczas można bez wyrzutów sumienia się go pozbyć. Dotyczy to nie tylko ubrań zalegających w szafie, ale również innych przedmiotów, takich jak sprzęt AGD i RTV, dekoracji, tekstyliów domowych i wielu innych.

Pamiętajmy jednak, że zanim wyrzucimy jakąś rzecz na śmietnik, by zastanowić się nad tym, czy ktoś inny nie mógłby z niej skorzystać. Jeżeli jest to przedmiot który jest w dobrym stanie, wówczas możemy go przekazać bliskiej osobie, ale też organizacją, które zajmują się pomocą osobom ubogim. Niepotrzebne przedmioty możemy sprzedać lub oddać bezpłatnie. Obecnie za pośrednictwem serwisów aukcyjnych można wystawiać niemal wszystkie możliwe produkty. Innym rozwiązaniem jest również przerobienie i powtórne wykorzystanie w innym celu takiego przedmiotu.

Postaw na jakość, a nie ilość. Lepiej mieć mniej rzeczy, lecz dobrych jakościowo

Podstawowe zasady minimalizmu to mniej znaczy więcej – od mebli po garderobę, a więc idea ta koncentruje się na ograniczeniu dóbr materialnych do niezbędnego minimum i prostocie. W naszym mieszkaniu powinny znajdować się tylko te rzeczy, które naprawdę wykorzystujemy na co dzień i znajdują one zastosowanie w naszym życiu lub przynoszą nam radość. Niezwykle istotną zasadą minimalizmu jest też jakość, a nie ilość. Ze względu na to, że minimaliści ograniczają konsumpcję i chcą robić zakupy tylko wtedy kiedy jest to konieczne i mają taką potrzebę, decydują się zazwyczaj na zakup przedmiotów o wysokiej jakości, które są dużo trwalsze i bardziej funkcjonalne niż tanie produkowane masowo elementy.

Zamiast kupować nowe rzeczy, spróbuj je naprawić

Zasadom minimalizmu, którą warto wcielić w swoje życie, jest również ta dotycząca naprawiania przedmiotów zamiast wyrzucania starych i kupowania nowych. Zawsze zanim zdecydujemy się na to, by wyrzucić produkt, z którego na co dzień korzystamy i który będziemy musieli i tak prędzej czy później kupić sprawdźmy, czy da się go naprawić. Reperowanie jest bardziej ekologiczne, a czasami również tańsze. Zamiast wyrzucania praktykujmy upcycling, czyli nadawajmy drugie życie przedmiotom zamiast ich wyrzucać, zmieniając ich funkcje.

Pożyczaj, a nie kupuj

Minimaliści dzielą się swoim dorobkiem z innymi. Dlatego, jeżeli z jakichś przedmiotów nie korzystamy na co dzień, lecz tylko okazjonalnie, warto zamiast decydować się na ich zakup, pożyczyć je. Obecnie w dobie konsumpcjonizmu większość osób chce posiadać wszystkie niezbędne przedmioty, nawet jeżeli mieliby je wykorzystywać raz na kilka lat. Pamiętajmy, że ich wielość nie oznacza jednak zwiększenia satysfakcji z życia. Dlatego w wielu sytuacjach dużo lepszym rozwiązaniem jest pożyczanie przedmiotów takich jak na przykład wiertarka, projektor czy grill tylko w sytuacji kiedy potrzebujemy z nich skorzystać. Jeżeli jednak są to przedmioty, które zamierzamy wykorzystywać dość często, nawet stawiając na minimalizm, możemy zdecydować się na ich zakup. Zwróćmy uwagę jednak wówczas na ich jakość, aby były one wytworzone z jak najlepszych materiałów, a więc dzięki temu służyły nam przez wiele lat.

Sztuka minimalizmu w codziennym życiu a planowanie zakupów

Jedną z istotnych zasad minimalizmu są świadome i planowane zakupy. Dlatego jeżeli chcemy wprowadzić ideę tej filozofii do swojego życia, powinniśmy planować nasze zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie dokonywać decyzji zakupowych pod wpływem emocji lub też manipulacji. Najlepiej przygotować sobie listę zakupów i będąc już w sklepie starać się brać tylko te przedmioty, które się na niej znajdują. Dobrze jest również pamiętać o tym, by nie wybierać się na zakupy kiedy jesteśmy głodni, ponieważ wtedy mamy skłonność do impulsywnych decyzji zakupowych.

Dodaj komentarz