klimatyzacja samochodowa

Ozonowanie klimatyzacji — na czym polega i jak często trzeba je przeprowadzać?

Każdy właściciel samochodu powinien dbać nie tylko o to, by we wnętrzu pojazdu było czysto i unosił się w nim miły zapach ale również, aby regularnie czyścić systemy, w których mogą gromadzić się groźne zanieczyszczenia, bakterie i wirusy. Jedną z technik wykorzystywanych do dezynfekcji samochodu jest ozonowanie. Można ją stosować zarówno w kontekście czyszczenia klimatyzacji, jak i wnętrza pojazdu. Na czym dokładnie polega ozonowanie klimatyzacji i jak często należy je przeprowadzać? Podpowiadamy.

Dezynfekcja i ozonowanie klimatyzacji. Kiedy należy odgrzybić klimatyzację?

We wnętrzu samochodu wskutek standardowej eksploatacji pojazdu pojawiają się zanieczyszczenia, które gromadzą się nie tylko na poszczególnych elementach auta ale także w klimatyzacji. Warto wiedzieć o tym, że układ klimatyzacji ze względu na występującą w nim wilgoć i brak dostępu do światła słonecznego, stanowi wręcz idealne miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów. Jeżeli dojdzie do ich nadmiernego rozrostu, wówczas podczas jazdy możemy kichać, kaszleć, mieć zaczerwienione oczy i czuć zmęczenie. 

Jeżeli więc zaobserwujemy u siebie takie objawy wyłącznie podczas przebywania w pojeździe to znak, by odgrzybić klimatyzację. Ozonowanie konieczne jest również wtedy kiedy po włączeniu klimatyzacji poczujemy we wnętrzu auta nieprzyjemny zapach. Jest to dość wyraźny sygnał, który świadczy o tym, że powietrze przechodzące przez układ klimatyzacji jest w tym systemie zanieczyszczane.

Dezynfekcja klimatyzacji — dostępne metody

Odgrzybić i zdezynfekować klimatyzację można wykorzystując w tym celu kilka różnych metod. Wśród najpopularniejszych można wymienić technikę chemiczną, mechaniczną ultradźwiękową i polegającą na ozonowaniu. W tym pierwszym przypadku do układu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego wkraplany jest specjalny środek chemiczny, który po około 15-20 minutach powinien skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. 

Technika mechaniczna z kolei obejmuje wyjęcie parownika, a następnie jego dokładne, ręczne wyczyszczenie. Metoda ultradźwiękowa zaś wykorzystuje ultradźwięki oraz płyn dezynfekujący, które są rozprowadzane przez specjalne urządzenie. Ozonowanie zaś wykonuje się za pomocą sprzętu nazywanego ozonatorem, który umieszcza się w samochodzie.

Na czym polega ozonowanie klimatyzacji samochodowej? Jak wygląda proces ozonowania?

Grzyby i drobnoustroje, które gromadzą się w poszczególnych elementach systemu klimatyzacyjnego ze względu na sprzyjające w tym miejscu warunki, mogą szybko namnażać się i po pewnym czasie stanowić realne zagrożenie dla użytkowników takiego pojazdu. Z tego powodu, jedną z metod, dzięki której możemy pozbyć się pleśni, alergenów i innych drobnoustrojów nagromadzonych w filtrze kabinowym czy wentylacji jest ozonowanie Wnętrza samochodu. Na czym dokładnie polega ta technika? 

Ozonowanie klimatyzacji polega na wstawieniu do auta, na przykład na fotelu pasażera lub na podłodze specjalnego urządzenia nazywanego generatorem ozonu, lub ozonatorem. Wylot tego sprzętu należy ustawić w kierunku schowka, a następnie ustawić klimatyzację na obieg zamknięty, jak najniższą temperaturę i jak najwyższą moc dmuchawy. Niezwykle istotne jest, aby wszystkie kratki wentylacyjne w tym czasie były w aucie otwarte. Następnie specjalista włącza urządzenie, podłączając je do gniazda zapalniczki i ustawia na odpowiedni program. W czasie kiedy przeprowadzane jest ozonowanie, należy opuścić samochód i zamknąć wszystkie drzwi i okna. 

Taki zabieg trwa od 15 minut do godziny. Czas ozonowania wnętrza różni się m.in. w zależności od wydajności urządzenia. Ozon to gaz o silnych właściwościach dezynfekujących, a dzięki specjalnej dmuchawie rozprowadzany jest po całym aucie i dociera również do systemu klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie — czym różni się od ozonowania?

Odgrzybianie klimatyzacji to proces, który ma na celu usunięcie bakterii i drobnoustrojów znajdujących się w kanałach wentylacyjnych, parowniku klimatyzacji, nawiewach czy starych filtrach kabinowych. Jedną z metod usuwania tych drobnoustrojów, a także dezynfekcji, którą można przeprowadzić by zdezynfekować klimatyzacje, a także wnętrze samochodu, a więc na kokpit czy tapicerkę, jest ozonowanie. Wykorzystanie generatora ozonu jest więc jedną z metod odgrzybiania klimatyzacji.

Jak często ozonować samochód?

To jak często należy przeprowadzić ozonowanie w konkretnym samochodzie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak często korzystamy z pojazdu i klimatyzacji, a także czy w jej układach gromadzą się szybko drobnoustroje. Zazwyczaj jednak zaleca się wykorzystać ozonator wewnątrz samochodu średnio co trzy miesiące. Oczywiście nie możemy zapominać o innych pracach, które należy wykonywać oprócz regularnego ozonowania, takich jak wymiana filtrów cząsteczek stałych, które znajdują się w kabinie czy sprawdzanie szczelności układu.

Czy wydzielany przez ozonator ozon jest szkodliwy? 

Wiele osób obawia się, czy proces ozonowania samochodu nie wpłynie negatywnie na ich zdrowie. Warto wiedzieć, że ozonowanie auta to bezpieczna metoda dezynfekcji. Pozwala ona usunąć niepożądane drobnoustroje, które mogłyby przedostać się do naszego układu oddechowego i wywołać szereg dolegliwości. Ozonator kierowany jest bezpośrednio na parownik, który często jest źródłem nieprzyjemnych zapachów lub w kierunku schowka, który jest miejscem zasysania powietrza. Ozon rozprowadza się po całym samochodzie. Po takim zabiegu urządzenie do ozonowania jest wyjmowane, a auto wietrzone.

Mimo że ozon to gaz, który w dużym stężeniu mógłby być szkodliwy dla człowieka, to jednak zabieg ozonowania pojazdu jest całkowicie bezpieczny ze względu na to, że odbywa się on w zamkniętym aucie. Ze względu na to, że jest gazem nietrwałym, już po kilku minutach ulega bardzo szybkiemu rozkładowi, dzięki czemu można po wywietrzeniu auta bezpiecznie korzystać z kabiny pojazdu.

Ile trwa ozonowanie klimatyzacji w samochodzie?

Zabieg ozonowania trwa od 15 minut do godziny, w zależności od tego, jaką mocą urządzenia dysponuje konkretny specjalista i odbywa się w zamkniętym aucie. To, czy podstawowy ozonator będzie wymagał włączenia klimatyzacji podczas czyszczenia, uzależnione jest od pory roku, a dokładniej od tego, jaka temperatura panuje wewnątrz pojazdu. Jeżeli przekracza 20 stopni Celsjusza, wówczas cząsteczki ozonu ulegają bardzo szybkiemu rozkładowi. Dlatego lepiej jeżeli wewnątrz panuje niższa temperatura, a wszystkie kratki wentylacyjne muszą być otwarte, dzięki czemu ozon będzie działał efektywniej.

Dodaj komentarz