stream na twitchu

Pierwszy stream na Twitchu – jak się do niego przygotować?

Coraz więcej osób chce być obecnych w social mediach czy na platformach społecznościowych. Jest to sposób na zarobienie pieniędzy, ale przy okazji poznawanie nowych osób. Nic zatem dziwnego, że spora liczba odbiorców pragnie sama zostać członkami tego elitarnego grona. W wypromowaniu swojej osoby może pomóc platforma Twitch, która służy do streamowania gier czy innych aktywności. Jeśli jednak dopiero zaczynamy, warto jest się do tego odpowiednio przygotować. Jak zatem włączyć swojego pierwszego streama na Twitchu? Prezentujemy obszerny poradnik.

Jak zacząć streamować na Twitchu?

Kiedy jesteśmy już zdecydowani na prowadzenie streamów, musimy zacząć od podstaw, czyli od założenia swojego konta na portalu Twitch. Na samym początku koniecznie będzie przeczytanie wszelkich wytycznych, które pomogą nam uniknąć pewnych nieprzyjemnych problemów w przyszłości. Następnym krokiem będzie już utworzenie konta poprzez wejście na stronę Twitch.tv, kliknięcie przycisku Zarejestruj się, wypełnienie formularza i wszystko jest już gotowe. Należy jednak pamiętać, że jeśli profil zakładamy za pośrednictwem telefonu komórkowego, najpierw musimy pobrać aplikację Twitcha. Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Bez tego kroku nie będziemy w stanie streamować na tej platformie.

Jak wybrać oprogramowanie do transmisji?

Zanim włączymy swoją pierwszą transmisję, musimy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje tak zwanych enkoderów, które można wykorzystać. Zalicza się do nich enkoder sprzętowy i wykorzystujący oprogramowanie. Na początku lepiej będzie korzystać z drugiej opcji, ponieważ jest ona łatwiejsza w użyciu i zwyczajnie bardziej przystępna cenowo. Następnie trzeba będzie zdecydować się na konkretny program do transmisji, a jest ich naprawdę sporo. Przykładowo OBS Studio jest darmowym oprogramowaniem open-source, które jest najpopularniejsze wśród początkujących streamerów. Z kolei Streamlabs OBS jest w większej części bezpłatny, jednak nie skorzystamy z niego na urządzeniach firmy Apple, gdyż jest dostępny on tylko na Windowsa.

Twitch Studio posiada zaś własne oprogramowanie do transmisji Twitcha, jest zintegrowane z tym serwisem i zapewnia łatwy dostęp do wielu funkcji. Jeśli czujemy się na siłach to możemy również wypróbować XSplit – ma on kilka darmowych funkcji, to zwykle jest wybierany przez nieco bardziej zaawansowanych twórców. 

Streamowanie na Twitchu – jakie narzędzia będą nam potrzebne?

Platforma Twitch umożliwia przeprowadzanie transmisji za pomocą wielu urządzeń, ponieważ możemy to robić na  Xboxie, PlayStation, smartfonie lub klasycznie – za pośrednictwem komputera stacjonarnego. Należy jednak mieć na uwadze, że enkodowanie, streamowanie i granie w gry obciąża całość urządzenia, dlatego warto poszukać procesora i5 lub lepszego, a także pamięć ram, która będzie wynosiła minimum 8 GB. Dobrze jest także zainwestować w lepszą kartę graficzną, która będzie powodowała płynne przesyłanie obrazu do naszych odbiorców.

To jednak nie wszystko. Jeśli chcemy, aby nasi widzowie czerpali radość z oglądanego live, dobrze jest zaopatrzyć się w kilka dodatkowych elementów. Głównym z nich będzie mikrofon. Na początek wystarczyć powinien gamingowy headset, który ma już wbudowany ten element. Jeśli jednak chcemy, aby ludzie słyszeli nas lepiej to możemy zainwestować w oddzielny mikrofon już na samym początku naszej przygody z Twitchem.

Kolejnym elementem konfiguracji naszego sprzętu będzie kamera. Jest ona całkowicie opcjonalna, jednak zalecany jest jej zakup już przy pierwszym streamie. Dzięki obecności naszej twarzy na transmisji widzowie będą mogli jeszcze bardziej utożsamić się z nami, dzięki temu, że zobaczą gesty, emocje czy mimikę twarzy. Aby być dobrze widocznym, warto jest także postawić na dobrej jakości oświetlenie. Nieduże softboxy LED na początek w zupełności wystarczą.

Z kolei green screen, czyli zielony materiał będzie przydatny, jeśli nie mamy do końca czystości w pokoju, a dzięki niemu będziemy mogli wyizolować naszą postać na kamerze. Dzięki niemu można również przenieść się do świata gry, co da jeszcze lepsze doznania wizualne. Warto również pamiętać, że jeśli będziemy korzystać z innego środka przekazu niż komputer stacjonarny, konieczna będzie tak zwana karta przechwytująca. Nie jest ona tania, jednak będzie niezbędna przy streamowaniu gier na konsolach.

Jak urozmaicić swoje transmisje na Twitchu?

Kiedy już ustawiliśmy i skonfigurowaliśmy oprogramowanie, przed rozpoczęciem pierwszej transmisji warto zadbać o kilka dodatkowych elementów. Po pierwsze, warto jest skonfigurować wszelkie niezbędne sceny. Są one układem całej treści, która przesyłana jest podczas live, więc mogą one obejmować dane z urządzeń wideo, audio czy animacji.Jeśli mamy w planach przełączać się pomiędzy różnymi treściami podczas sesji streamingowej, warto jest zadbać o różnorodne i ciekawe scenki.

Kolejną kwestią będzie ustawienie ekranu powitalnego jako jedną ze scen. Taki zabieg poinformuje naszych obserwatorów, ile czasu pozostało do rozpoczęcia naszej transmisji na żywo. Dobrze jest również poinformować widzów o fakcie powiadamiania. Można to robić za pomocą samej platformy, która automatycznie przekazuje informację o zaplanowanym streamie. Często jednak dochodzą one z opóźnieniem, dlatego warto korzystać z dobrodziejstwa mediów społecznościowych i wstawiać relacje, które będą informować o zaplanowanym streamie. 

Ciekawym zabiegiem może być również ujednolicenie tak zwanych nakładek. Mogą być one wykorzystywane do dostosowywania naszego kanału, a także nadania mu indywidualnego charakteru. Wiele stylów jest dostępnych całkowicie za darmo, co będzie świetnym wyjściem dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę na Twitchu. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie rozszerzeń. Są to interaktywne panele oraz nakładki, które mogą dać widzom możliwość podejrzenia na żywo chociażby naszych statystyk z gry, dodawania reakcji czy nawet możliwości decydowania o tym, co w dalszej kolejności będzie działo się w danej grze czy na streamie.

Warto także postawić na wybór odpowiedniego dźwięku w tle. Odtwarzanie muzyki, która chroniona jest prawami autorskimi podczas streamowania nie jest dozwolone i można łatwo spowodować usunięcie treści z powodu DMCA. Ostatnim krokiem będzie skonfigurowanie chatbotów. Są to małe programy, które znacząco ułatwią zarządzanie moderacją czatu, wysyłanie wiadomości powitalnych oraz ochronią nas przed spamem.

Dodaj komentarz