Sporty ekstremalne dla kobiet. Czym warto się zainteresować?

Obecnie kobiety coraz częściej uprawiają sporty, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu były zarezerwowane niemal wyłącznie dla mężczyzn. Obecnie panie nie boją się już nie tylko rozgrywek piłkarskich, ale także ekstremalnych dyscyplin, które kojarzą się z koniecznością podjęcia pewnego ryzyka, dzięki czemu mogą one dostarczyć sporej dawki adrenaliny. W ostatnim czasie Polki coraz częściej chcąc zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, decydują się już nie tylko na aktywności takie jak jogging czy fitness, ale również chętnie stawiają na inne dyscypliny, w tym również sporty ekstremalne. Duże grono kobiet, które lubią emocjonujące rozrywki, decyduje się więc na to, aby odczuć dreszczyk emocji i spróbować skoczyć ze spadochronem, lotu paralotnią czy skoku na bungee. To jednak nie wszystkie możliwości, z których panie chętnie korzystają. Czym warto się zainteresować, jeżeli chciałybyśmy spróbować sportów ekstremalnych? Przedstawiamy kilka propozycji.

Czym są sporty ekstremalne?

Definicja sportów ekstremalnych mówi o tym, że są to dyscypliny wymagające działań w trudnych warunkach. Tego typu sporty związane są z podwyższonym ryzykiem utraty życia lub zdrowia. Co więcej, bardzo często, by trenować sporty ekstremalne, należy wyróżniać się nie tylko dużą odwagą, ale przede wszystkim doskonałą kondycją fizyczną, sprawnością i nietuzinkowymi umiejętnościami. Wiele dyscyplin zaliczanych do sportów ekstremalnych wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ jeżeli właściwie się nie zabezpieczymy i nie wytrenujemy pewnych umiejętności, wówczas istnieje duża szansa, że jako niedoświadczona osoba doznamy podczas uprawiania ekstremalnych dyscyplin groźnych wypadków.

Warto wiedzieć o tym, że definicja sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka używana jest często jako synonim, jednak pojęcia te w rzeczywistości firmy ubezpieczeniowe rozgraniczają. Za sporty ekstremalne uznaje się dyscypliny sportowe, które wyróżniają się ekstremalnymi warunkami przyrodniczymi lub klimatycznymi, a więc uprawiane są na przykład w górach czy na pustyni, dżungli, terenie lodowcowym czy pod wodą. Dodatkowo wymagają one dużych umiejętności ze względu na to, że ich uprawianie wiąże się z możliwością utraty życia. Dlatego za sporty ekstremalne uznaje się dyscypliny takie jak paralotniarstwo, spadochroniarstwo czy baloniarstwo, ale też alpinizm, jumping, parkour, skoki na bungee, skoki narciarskie, wspinaczkę lodową, himalaizm, speleologię, kolarstwo górskie, motocross, down hill i wiele innych. Sporty wysokiego ryzyka z kolei to na przykład łyżwiarstwo, hokej na lodzie, jazda konna, myślistwo, szermierka, żeglarstwo czy nurkowanie.

Po co ludzie uprawiają sporty ekstremalne?

Sport ekstremalny zapewniają spory zastrzyk adrenaliny i jest to główny powód, dla którego wiele osób decyduje się je uprawiać. Niektórzy po prostu potrzebują mocnych wrażeń i przygód. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety uprawiają sporty ekstremalne, ponieważ chcą przede wszystkim przeżywać ekscytujące emocje, które zapewniają im rozrywki gwarantujące zastrzyk adrenaliny. Bardzo często jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni uprawiający sporty ekstremalne, lubią mieć przy tym towarzystwo. Zwłaszcza panie wolą dzielić emocje towarzyszące tego typu rozrywkom z grupą niż zajmować się takimi działaniami samodzielnie. Uprawianie sportu ze znajomymi zapewnia jeszcze większe emocję i dobrą zabawę. Jest też fascynującym i niezapomnianym doświadczeniem.

Czy warto uprawiać sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne to rozrywka dla osób o mocnych nerwach, które lubią ekstremalne emocje. Warto jednak pamiętać, że mogą one wiązać się z ryzykiem utraty zdrowia lub nawet życia. Dlatego, mimo że dużą popularnością cieszą się sporty takie jak skok na bungee czy ze spadochronem i mogą być one fascynującym zdarzeniem, które wiele osób chciałoby przeżyć chociaż raz w życiu, aby oderwać się od domowych zajęć i by móc czuć ekscytację, to jednak warto zawsze uwzględniać swoje fizyczne możliwości. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto uprawiać sporty ekstremalne. Każda osoba powinna samodzielnie zdecydować o tym, czy chciałaby spróbować skoku spadochronem, czy lotu paralotnią, a także innych rozrywek i wybrać sport, który wiąże się z najmniejszym ryzykiem utraty życia i zdrowia, a także jest dopasowany do naszych umiejętności.

Emocjonujące, ekstremalne atrakcje dla kobiet

Najlepiej jest jednak wykonywać aktywności fizyczne o niższym stopniu ryzyka i wybierać jak najbezpieczniejsze rozrywki. Obecnie wiele firm oferuje swoim klientom pewne rozrywki, które uchodzą za sporty ekstremalne. Jednak klienci takich przedsiębiorstw mogą skorzystać podczas ich uprawiania z pomocy doświadczonych profesjonalistów. Niektóre sporty ekstremalne są więc dostępne dla standardowego człowieka, który do tej pory nie uprawiał takich dyscyplin. Należy do nich na przykład skok ze spadochronem, windsurfing flyboard czy dream jump, kitesurfing itp. Możemy również skorzystać z przejażdżki z profesjonalnym kierowcą autem terenowym. Dużą popularnością cieszy się też swobodne spadanie w tunelu aerodynamicznym, gdzie możemy wykonywać różne akrobacje. Dla miłośników wodnych sportów w kurortach nadmorskich również czeka wiele innych rozrywek.

Ekstremalne rozrywki nie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Coraz więcej ekstremalnych kobiet decyduje się na skoki ze spadochronem lub loty paralotnią. Chociaż sporty te w każdym przypadku wiążą się więc z przyjemnością i oderwaniem od pracy, a także możliwością przeżycia przygody życia, to jednak wymagają one ponadprzeciętnych umiejętności. Coraz częściej jednak kobiety chętnie poświęcają wolny czas na to emocjonujące zajęcie. Kobiety chcą coraz częściej próbować już nie tylko sportów wodnych takich jak wakeboarding, ale także połączenia różnych rozrywek. Dlatego panie, jako sportowcy ekstremalni stawiają też na przykład na canyoning nierzadko uprawiany  w trudnych warunkach. Kobiety uczestniczą też w rajdach samochodowych i przejażdżkach samochodem offroadowym.

Ranking najbardziej ekstremalnych sportów

W rankingu najbardziej ekstremalnych sportów znajdują się przede wszystkim dyscypliny powietrzne, do których zalicza się paralotniarstwo, motolotniarstwo, skoki ze spadochronem, skoki na bungee, lotnictwo, loty balonem, szybownictwo. Wśród ekstremalnych sportów lądowych z kolei wymienia się te, które nie wymagają przemieszczania się w wodzie czy powietrzu. Zazwyczaj dotyczą one dziedzin, w przypadku których wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, takich jak na przykład sporty motorowe, rajdy samochodowe lub jazdę quadami.

Do ekstremalnych sportów lądowych zalicza się też kolarstwo górskie, a także inne uprawiane w górach oraz w jaskiniach dyscypliny. Ekstremalne sporty wodne to z kolei surfing, rafting, kajakarstwo, żeglarstwo, kitesurfing, nurkowanie, rejsy jachtem, wioślarstwo hokej podwodny, rugby podwodne, a także sporty motorowodne. Wśród ekstremalnych aktywności wymienia się też alpinizm, który zakłada wspinaczkę lodową, narciarstwo wysokogórskie oraz alpinizm jaskiniowy. Niebezpieczne aktywności to również jazda wyścigi motocyklowe, motocross oraz skoki z wieży, mostu czy dźwigu.

Adrenalina to nie wszystko

Okazja do przeżycia niezapomnianych chwil nie powinna jednak zagłuszyć naszego zdrowego rozsądku. Dlatego choć czasami zastrzyk adrenaliny jest nam potrzebny, to jednak decydując się na uprawianie sportów ekstremalnych, zawsze stawiajmy na te dyscypliny, które wiążą się z jak najmniejszym ryzykiem. Dodatkowo zanim zdecydujemy się na trenowanie jakiegokolwiek sportu ekstremalnego, powinniśmy wykonać niezbędne badania lekarskie, zadbać o swoją kondycję, a szkolenia odbywać wyłącznie pod czujnym okiem doświadczonego instruktora. Dopiero kiedy zdobędziemy niezbędne umiejętności, by móc samodzielnie stawić czoła przeszkodom związanym z konkretną dyscypliną, po upewnieniu się, że jesteśmy bezpieczni, możemy uprawiać takie sporty.

Dla wielu osób jednak krótki zastrzyk adrenaliny związany z uprawianiem dyscyplin wysokiego ryzyka oraz ekstremalnych sportów nie jest wart narażania własnego życia i zdrowia. Z tego powodu sporty ekstremalne wśród kobiet wciąż nie są tak popularne jak wśród mężczyzn ze względu na wyższe poczucie odpowiedzialności u pań.

Dodaj komentarz