Pewne dane statystyczne pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę stylu życia i przeprowadzkę z małych miast lub wsi do dużych miast. Współczynnik takich grup społecznych ciągle wzrasta i ma swoje podłoże w różnego rodzaju przyczynach. Tak naprawdę ludzie decydują się na tego typu zmiany z bardzo wielu różnych przyczyn. Do takich najbardziej popularnych, bardzo powszechnych i typowych przyczyn należą na przykład: większe perspektywy zatrudnienia oraz zarobku, większe perspektywy, większy rynek zbytu, większa dostępność produktów, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna oraz społeczna a także w wielu dużych miastach rozwinięta na wysokim poziomie komunikacja miejska.
Ludzie bardzo często chcą mieć możliwość wyboru i większej decyzyjności w poszczególnych sytuacjach, czasem potrzebują alternatyw szeroko pojętych zarówno w tych ważnych i długotrwałych jak i krótkotrwałych kwestiach. Do kwestii krótkotrwałych jest na przykład wybór miejsca kulturowego, do którego postanawiają się wybrać. Jak wiadomo w dużym mieście tego wyboru nie brakuje: są wszelkiego rodzaju muzea, kina, teatry, wystawy czy chociażby opera. Często są to również wybory o niezwykłej elastyczności lokalizacyjnej dla mieszkańców wybranej dzielnicy miasta, gdyż na przykład kina często występują sieciowo, więc jest duża możliwość wyboru wśród obecnych na rynku, w danym mieście i co często jest ważne komunikacyjnie dla nas – w naszej okolicy sieci kin.
Podobnie jest z sieciami restauracji – niektóre restauracje sieciowe występują w kilku jeśli nie kilkunastu miastach w Polsce jak i również (jeśli jest to sieć gastronomii zagranicznych) poza nią, ale również są porozmieszczane często w różnych lokalizacjach tego jednego określonego miasta przez co łatwo można do nich dotrzeć. Jeśli chodzi o bardziej znaczące i długotrwałe wybory w naszym życiu jak na przykład wybór placówki edukacyjnej, do której prawdopodobnie będziemy uczęszczać przez jakiś dłuższy okres naszego życia i której wybór z pewnością ma dla nas znaczenie to również posiadamy często dość szeroką ofertę.
W największych miastach w Polsce znajdują się wszystkie możliwe placówki edukacyjne – zaczynając od szkół – podstawowych i średnich, a kończąc na ofercie wyboru szkół wyższych. Wśród istotnych wyborów często również znajduje się wybór placówek medycznych i leczniczych. Pod tym względem duże miasto również nam to umożliwia.
Do ważnych dla wielu ludzi zalet życia w dużym mieście należą też kwestie takie jak większa mobilność i anonimowość. Duży przekrój społeczny sprawia, że w dużym mieście jesteśmy bardziej anonimowi, a dostęp do komunikacji miejskiej pozwala na sprawne poruszanie się po poszczególnych dzielnicach miasta. Skupiając się teraz bardziej na życiu na wsi również możemy wyodrębnić pewne plus i minusy tego rozwiązania.
Przede wszystkim jeśli chodzi o plusy – życie na wsi często wolne jest od hałasu, zgiełku i ścisku, które w miejskim trybie życia są niestety nieuniknione. Na wsi o wiele bardziej rozwinięte jest sąsiedztwo, gdyż w zależności od liczby mieszkańców wsi często społeczność zna się nawzajem i dzięki temu nie ma aż takiego poczucia nowości i obcości społecznej. Istnieje większy dostęp do zieleni i świeżego powietrza, wolności od smogu, który w dużych miastach jest powszechny.
Niestety jest także wiele minusów wiejskiego życia. Wśród nich przodują przede wszystkim kwestie takie jak chociażby problem z dojazdem, często placówki edukacyjne czy medyczne znajdują się w najbliższym większym mieście, które może być od danej wsi znacząco oddalone. Istnieje wiele kwestii, które znacząco przekonują lub zniechęcają poszczególnych ludzi względem kwestii mieszkania i życia zarówno na wsi jak i w mieście.
Wszystko zależy od naszych preferencji i tego w jakiej przestrzeni my sami czujemy się najlepiej. Tylko te preferencje pozwalają nam na jednoznaczne zdecydowanie jakie miejsce do życia jest dla nas odpowiednie, jakie kwestie nie są dla nas problemem, a jakie stanowią znaczące ograniczenie i utrudnienie.